
Zavarovane osebe so upravičene do zdraviliškega zdravljenja pri zdravstvenih stanjih, ki so kot indikacije opredeljene v 45. členu Pravil OZZ, če se z zdraviliškim zdravljenjem pričakuje povrnitev funkcionalnih sposobnosti.
Zdraviliško zdravljenje pomeni rehabilitacijo po bolezni, kirurškem posegu ali poškodbi, ki se izvaja s souporabo naravnih zdravilnih dejavnikov. Izvaja se stacionarno, in sicer kot nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja neposredno po koncu le-tega. Druga oblika zdraviliškega zdravljenja, ki ni nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja, se izvaja na stacionarni (ko pacient biva v zdravilišču) ali ambulantni način (ko pacient dnevno prihaja v zdravilišče).
O pravici do zdraviliškega zdravljenja odloča imenovani zdravnik na predlog:
- zdravnika, ki zavarovano osebo zdravi v bolnišnici, če gre za zdraviliško zdravljenje, ki je nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja, in predlog poda najpozneje pet dni pred odpustom iz bolnišnice
- osebnega zdravnika ali zdravnika, ki zavarovano osebo zdravi v bolnišnici, če gre za zdraviliško zdravljenje, ki ni nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja
Pristojni zdravnik mora imenovanemu zdravniku predložiti:
- podatke o zdravstvenem stanju zavarovane osebe, ki utemeljujejo zdraviliško zdravljenje (jasno opisano klinično stanje, funkcionalno stanje in psihofizične sposobnosti zavarovane osebe za zahtevnejšo rehabilitacijo)
- predlagati spremstvo, če gre za slepo zavarovano osebo (63. člen Pravil)
- podati izjavo zavarovane osebe glede zdravilišča, v katero želi biti napotena.
Stacionarno zdraviliško zdravljenje navadno traja 14 dni in se izvaja brez prekinitev. V primerih, kjer se pričakuje dodatno izboljšanje funkcionalnih sposobnosti, se zdravljenje lahko podaljša do 21 dni. Ambulantno zdraviliško zdravljenje traja do 10 dni.
Več informacij o upravičenosti in možnostih zdraviliškega zdravljenja najdete na spletnih straneh ZZZS. Seznam zdravilišč v Sloveniji, ki zagotavljajo zdraviliško zdravljenje iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Po pogodbi z ZZZS se v naših zdraviliščih izvajajo programi s področja stacionarne in ambulantne rehabilitacije po naslednjih standardih:
- tip 1 - vnetne revmatske bolezni,
- tip 2 - degenerativni zunajsklepni revmatizem,
- tip 3 - stanje po poškodbah in operacijah na lokomotornem sistemu s funkcijsko prizadetostjo,
- tip 4 - nevrološke bolezni, poškodbe in bolezni centralnega in perifernega živčnega sistema, vključno s cerebrovaskularnimi insulti ter živčno-mišičnimi boleznimi,
- tip 5 - bolezni ter stanja po operacijah srca in ožilja,
- tip 7 - kožne bolezni.
Zdravilišče Radenci
A- standard 2, 4, 5 (tudi negovalni oddelek)
Terme Ptuj
B - standard 2, 3
Terme 3000 - Moravske Toplice
B - standard 1, 2, 3, 7
Brez doplačila za nadstandardno bivanje
Vsi pacienti, ki pridejo na stacionarno rehabilitacijo z odločbo ZZZS v: Zdravilišče Radenci, Terme 3000 – Moravske Toplice in Terme Ptuj za nadstandardno namestitev ne doplačajo nič.
V Zdravilišču Radenci pacientu ni treba doplačati nič, tudi če želi biti v sobi sam. Doplačilo za enoposteljno sobo v Termah Ptuj v Grand hotelu Primus**** in v Termah 3000 v Hotelu Termal**** je 30€ na noč.
Pacienti so v naših naravnih zdraviliščih nameščeni v udobnih sobah, v prijetnem zdravilnem okolju, zanje pa skrbi vrhunsko usposobljeno strokovno osebje z uporabo sodobne medicinske tehnologije.
Ambulantna fizioterapija
V naših zdraviliščih opravljamo storitve ambulante fizioterapije na podlagi delovnega naloga v okviru zavarovanja ZZZS ali napotnice za specialistični pregled pri fiziatru izdane s strani osebnega zdravnika. Pacienta vpišemo v čakalno knjigo in ga povabimo v času veljavnosti naloga.
Čakalne dobe se vodijo skladno z
Zakonom o pacientovih pravicah.
Oglejte si vse zdravstvene programe
Kam po zdravje in dobro počutje